Glavni / Analize

Pod kojim uvjetima se Aspirin može uzimati tijekom trudnoće??

Smanjuju ekscitabilnost središnjeg živčanog sustava, pojačavaju učinak hipnotika, imaju antispazmodična svojstva.

Živčano uzbuđenje, nesanica, neuroza kardiovaskularnog sustava, gastrointestinalni grčevi. Više detalja

VALOKORMID

Umirujuće i spazmolitično.

Kardiovaskularne neuroze s bradikardijom,

VALOCORMID: Način primjene i doziranje.

Dodijelite unutar 10-20 kapi 2-3 puta dnevno prije jela.

KORVALOL

Sedativ, spazmolitik, blagi hipnotik, vazodilatator.

Sastav i djelovanje sličan je lijeku "Valocordin".

Neuroze s povećanom razdražljivošću, grčevi koronarnih žila, tahikardija. Više detalja

PUSTINJSKA TRAVA

Umirujuće sredstvo za povećanu živčanu podražljivost, kardio-

vaskularne neuroze i u ranim fazama hipertenzije.

NAČIN PRIMJENE I DOZIRANJA.

Infuzija se uzima oralno (15 g biljke na 200 ml vode>

BROMCAMFORA

Sedativ, poboljšava rad srca,

Povećana živčana razdražljivost, neurastenija, neuroze srca.

BROMCAMFORA: Način primjene i doziranje.

Dodijelite unutra nakon obroka za odrasle na 0,15-0,5. Više detalja

Tinktura ginsenga

Sredstvo za toniranje i stimuliranje.

Astenija, prekomjerni rad, neurastenija, zarazne i iscrpljujuće bolesti.

GINSENG TINKTURA: Način primjene i doziranje.

Dodijelite unutra 30-40 minuta. Više detalja

EKSTRAKTNA TEČNOST ELUTEROCOCCA

Tonik koji poboljšava tjelesne i mentalne performanse.

NAČIN PRIMJENE I DOZIRANJA.

Uzimajte 20-40 kapi oralno 30 minuta prije jela.

TEČNOST EKSTRAKTA ELUTEROKOKA: Kontraindikacije.

Mogu li uzimati Aspirin tijekom trudnoće?

Bilo koji lijek može biti opasan za ženu i nerođeno dijete tijekom trudnoće. Čak i naizgled bezopasni lijekovi zasigurno imaju upozorenja o njihovom uzimanju u ovom trenutku. Ali što da kažem, vitamini i oni nisu uvijek dopušteni za trudnice, a ne bilo koji. Stoga je, kada je riječ o Aspirinu, teško nazvati ga sigurnim lijekom. Ipak, liječnici ponekad prepisuju ovaj lijek ne samo za liječenje, već i za profilaksu tijekom trudnoće! Kako ih razumjeti?!

Salicilni rizici

Upute za Aspirin kažu da je kontraindiciran za uporabu tijekom trudnoće u prvom i trećem tromjesečju. S prvom je sve jasno, u ovom trenutku dolazi do polaganja i formiranja djetetovih organa i svaka intervencija može biti opasna. Ali otprilike u trećem tromjesečju - rizik od krvarenja tijekom poroda povećava se zbog sposobnosti Aspirina da razrjeđuje krv, smanjujući njezinu koagulabilnost. Međutim, praksa pokazuje da se do 36 tjedana Aspirin može uzimati u nekim situacijama, kao što je objašnjeno u nastavku..

Mnogi liječnici to uopće ne propisuju svojim odjelima, bez obzira na razdoblje i indikacije, odabirući druge lijekove koji su s njihove točke gledišta manje sigurni. A sve zato što Aspirin ima vrlo "agresivan" sastav i previše je ozbiljnih nuspojava. Na primjer, za acetilsalicilnu kiselinu ovaj je popis vrlo dugačak i vrlo impresivan. Među najčešćim vjerojatnim nuspojavama lijeka su mučnina, anoreksija, gastralgija, proljev; alergijske reakcije (osip na koži, Quinckeov edem); oštećena funkcija jetre i / ili bubrega; trombocitopenija, anemija, leukopenija, Reyeov sindrom, stvaranje bronhijalne astme; erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta, hipokoagulacija, krvarenje; smanjena oštrina sluha, bronhospazam, intersticijski nefritis, akutno zatajenje bubrega, nefrotski sindrom, aseptični meningitis, povećani simptomi kroničnog zatajenja srca, edemi, povećana aktivnost "jetrenih" transaminaza i drugi.

Puno je istraživanja provedeno u vezi s učincima Aspirina na trudnoću i razvoj fetusa. Ali krajnje kontradiktorni rezultati ne omogućuju ovo manje-više jednoznačno prosuđivanje. Međutim, među argumentima protiv Aspirina u trudnoći, neke su studije pronašle sljedeće:

  • visok rizik od raznih komplikacija trudnoće;
  • postoji velika vjerojatnost pobačaja;
  • rizik od abrupcije posteljice;
  • negativan utjecaj na rast fetusa;
  • produljena trudnoća;
  • rizik od razvoja srčanih i plućnih komplikacija u novorođenčeta;
  • krvarenja kod žene i djeteta tijekom porođaja.

A znanstvenici iz Danske pronašli su vezu između uzimanja Aspirina tijekom trudnoće i poremećenih reproduktivnih funkcija i razvoja patologije testisa u muškog ploda.

Treba napomenuti da govorimo o uobičajenim dozama Aspirina, koje obični ljudi uzimaju izvan trudnoće. O tome govorimo, jer se u pravilu tijekom trudnoće propisuju mikro doze Aspirina, a u toj je dozi ne samo da je sigurno, kažu neki stručnjaci, nego je čak korisno i za buduće majke i njihove bebe..

Koja je sigurna doza Aspirina?

Doziranje je vrlo važno. Promjenom doze lijeka možete radikalno promijeniti njegov učinak na trudnicu i fetus. Dakle, od agresora Aspirin se pretvara u pomoćnika. I za to postoji razumno objašnjenje temeljeno na znanstvenim činjenicama..

Mogu li piti Aspirin tijekom trudnoće

Članak govori o Aspirinu tijekom trudnoće. Kažemo vam je li moguće piti ga u 1., 2. i 3. tromjesečju, koje su kontraindikacije, koliko su opasne i recenzije. Saznat ćete za što je lijek propisan tijekom trudnoće, može li se uzimati protiv glavobolje, edema i razrjeđivanja krvi, što može zamijeniti.

Što je Aspirin

Aspirin pripada skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova čiji se mehanizam djelovanja ostvaruje zbog nepovratne inaktivacije enzima COX (ciklooksigenaza) koji igra važnu ulogu u sintezi tromboksana i prostaglandina. Djelatna tvar lijeka je acetilsalicilna kiselina.

Fotografija tableta Aspirin

Lijek ima antipiretičko, analgetsko i protuupalno djelovanje.

Dostupno u obliku tableta od 100 mg (20 komada u pakiranju) i 500 mg u količini od 10, 20 i 100 komada u pakiranju, šumeće tablete (10 komada u pakiranju), šumeći prašak za pripremu otopine (10 komada).

  • acetilsalicilna kiselina (500 mg);
  • kukuruzni škrob;
  • mikrokristalna celuloza.

Na često pitanje, Aspirin i Acetilsalicilna kiselina jedno su i drugo, odgovor je da.

Gdje mogu kupiti

Lijek možete kupiti u ljekarni. Na njegovu cijenu utječe broj tableta i proizvođač. Prosječne cijene prikazane su u nastavku:

  • Aspirin Cardio 100 mg, 56 kom - 250 rubalja;
  • Aspirin C (šumeće tablete) 10 kom - 260 rubalja;
  • Aspirin Cardio 300 mg, 20 kom - 85 rubalja;
  • Produženje života Aspirin 81 mg (Aspirin 300 tableta) - 550 rubalja;
  • Aspirin Express šumeće tablete, 12 kom - 245 rubalja;
  • Aspirin Complex (šumeći prah) 10 kom - 450 rubalja;
  • Tablete acetilsalicilne kiseline 500 mg, 10 kom - od 5 rubalja.

Indikacije i kontraindikacije

Aspirin se preporučuje uzimati u takvim slučajevima:

  • menstrualni bolovi;
  • zubobolja i glavobolja;
  • bolovi u leđima;
  • bolovi u mišićima i zglobovima;
  • povećanje tjelesne temperature u pozadini prehlade, zaraznih i upalnih bolesti (kod ljudi starijih od 15 godina);
  • potreba za razrjeđivanjem krvi;
  • prisutnost edema.

Trebali biste se suzdržati od uzimanja lijeka kada:

  • hemoragijska dijateza;
  • individualna netolerancija;
  • bronhijalna astma izazvana unosom salicilata i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova;
  • dojenje;
  • prvo i treće tromjesečje trudnoće;
  • istodobna primjena s metotreksatom u dozi od 15 mg tijekom 7 dana ili više;
  • djeca mlađa od 15 godina;
  • erozije i čirevi gastrointestinalnog trakta;
  • antikoagulantno liječenje.

S oprezom, lijek se uzima za takve bolesti:

  • giht;
  • čir na želucu i čir na dvanaesniku;
  • Bronhijalna astma;
  • poremećaji bubrega i jetre;
  • 2. tromjesečje trudnoće;
  • gastrointestinalno krvarenje;
  • polipoza nosa;
  • kronične bronho-plućne bolesti.

Nuspojave

Ponekad se mogu pojaviti nuspojave kao rezultat nepravilne uporabe ili nepoštivanja preporučene doze. Najčešće su to:

  • vrtoglavica;
  • buka u ušima;
  • alergijske manifestacije u obliku pruritusa, urtikarije, crvenila, osipa, Quinckeovog edema itd.
  • bolni osjećaji u trbuhu;
  • povraćanje;
  • žgaravica;
  • jasni ili latentni znakovi gastrointestinalnog krvarenja;
  • povećana aktivnost enzima jetre.

Mogu li uzimati Aspirin tijekom trudnoće

Tijekom razdoblja rađanja djeteta, poželjno je pokušati što manje koristiti lijekove. Ali što učiniti kada iznenadna glavobolja ili zubobolja pogoršaju kvalitetu života trudnice? Takva se stanja ne mogu tolerirati, ali istodobno je također zabranjeno uzimanje lijekova bez liječničkog recepta..

Trudna na pregled kod liječnika

Može li se Aspirin koristiti za trudnice? Da bi se odgovorilo na ovo pitanje, provedena su mnoga istraživanja s proturječnim rezultatima. No tijekom pokusa otkriveni su takvi negativni učinci na tijelo buduće majke i fetusa:

  • vjerojatnost spontanog pobačaja;
  • visoki rizik od razvoja višestranih komplikacija tijekom trudnoće;
  • rizik od abrupcije posteljice;
  • usporavanje rasta i razvoja fetusa;
  • trudnoća nakon termina;
  • vjerojatnost razvoja srčanih i plućnih patologija u fetusu;
  • razvoj krvarenja kod žene tijekom poroda i djeteta pri rođenju.

Komplikacije nakon uzimanja Aspirina prilično su ozbiljne. Zbog toga samo liječnik treba propisati lijek, na temelju stanja trudnice i mogućih štetnih učinaka na fetus..

Još jedan razlog za razmišljanje o upotrebi acetilsalicilne kiseline tijekom trudnoće. Danski su znanstvenici proveli istraživanje i dokazali da Aspirin negativno utječe na plodnost i izaziva razvoj patologije testisa kod dječaka tijekom intrauterinog razvoja.

Vrijedno je napomenuti da se sve ove neugodne posljedice, u pravilu, javljaju tijekom uzimanja doze lijeka, koja je propisana običnoj osobi. Buduće majke mogu piti Aspirin samo u malim dozama, koje preporučuje specijalist. Istodobno, neki liječnici tvrde da uzimanje lijeka u takvoj dozi ne samo da nije štetno za trudnicu i plod, već ima i pozitivan učinak na tijelo..

Zašto piti Aspirin tijekom trudnoće

Ako je buduća majka prije začeća uzimala Aspirin kao anestetik protiv glavobolje ili vrućice, sada je umjesto toga bolje koristiti Paracetamol.

Ženama s povišenim zgrušavanjem krvi stručnjak može propisati dozu razrjeđivača krvi Aspirin. Ova količina lijeka spašava male žile od spazma, pozitivno utječući na stanje posteljice i normalizirajući cirkulaciju krvi u njoj.

Ponekad liječnik može preporučiti piće Aspirina tijekom trudnoće ženama s varikoznim venama zbog svojstva lijeka da razrjeđuje krv. Istodobno, umjesto Aspirina u tu svrhu, bolje je koristiti takav siguran lijek kao Curantil. Istodobno, liječnici savjetuju da umjesto lijekova jedete više repe, kivija, mrkve, brusnice, jer ti proizvodi razrjeđuju krv na isti način kao i Aspirin.

Propisivanje aspirina tijekom trudnoće događa se kada se sumnja na razvoj preeklampsije: lijek pomaže u sprečavanju pojave kasne gestoze.

Unatoč činjenici da male doze Aspirina neće naštetiti trudnici i plodu, ako je moguće, preporuča se prestati uzimati ovaj lijek tijekom razdoblja trudnoće..

Primjena Aspirina tijekom trudnoće

Može li se acetilsalicilna kiselina uzimati tijekom rane i kasne trudnoće? Sljedeće opisuje značajke uzimanja lijeka za različita trimestra..

1 tromjesečje

Upute za uporabu lijeka pokazuju da je zabranjeno uzimati ga u ranoj trudnoći. Zašto ne Aspirin u ovom trenutku? Činjenica je da se u prvom tromjesečju formiraju svi organi i sustavi nerođenog djeteta, a uzimanje bilo kakvih lijekova može negativno utjecati na taj proces..

Iz tog razloga preporučuje se potpuno isključiti uporabu lijekova, a ako se zdravstveno stanje pogorša, nemojte se baviti samoliječenjem, već odmah otiđite liječniku.

2 tromjesečja

Drugo tromjesečje trudnoće relativno je sigurno vrijeme za uzimanje acetilsalicilne kiseline. Ali istodobno, lijek možete uzimati samo uz dopuštenje liječnika i ako je moguće, potpuno ga odbiti..

3 tromjesečje

Nemoguće je piti Aspirin u kasnoj trudnoći, jer se u tom slučaju u trudnice može javiti ozbiljno krvarenje, što je zbog sposobnosti lijeka da razrjeđuje krv.

Istodobno, u medicinskoj praksi, u nekim se slučajevima lijek propisuje do 36. tjedna trudnoće. Ali većina stručnjaka smatra da to ne vrijedi raditi. A da bi se eliminirala malaksalost, liječnici propisuju slične lijekove, ali sigurnijim djelovanjem..

Trudnica bilježi u bilježnicu

Upute za korištenje

Da biste smanjili moguće rizike od uzimanja Aspirina, trebali biste znati koja je sigurna doza Aspirina tijekom trudnoće. Promjena doziranja prema gore ili dolje može dovesti do niza nepovratnih negativnih posljedica kod trudnice i fetusa.

Što se tiče acetilsalicilne kiseline, znanstvenici su odavno shvatili kako neutralizirati njezin negativni utjecaj i potencijal usmjeriti u pravom smjeru..

Samo visoke doze lijeka (više od 1500 mg dnevno) mogu prodrijeti kroz placentnu barijeru, imajući izravan učinak na fetus. Samo u ovom slučaju, trudnica se može brinuti zbog mogućih patologija. Značajnim smanjenjem doze Aspirina pozitivno utječe na tijek trudnoće.

U dnevnoj dozi Aspirina, koja ne prelazi 100 mg, ima šest puta manje acetilsalicilne kiseline od jedne tablete Aspirina. Takva količina aktivne tvari ne može naštetiti trudnici, stoga je odobreno za uporabu od strane Ministarstva zdravstva. Koncentracija takve doze lijeka u krvi je toliko mala da neće naštetiti fetusu.

U nekim se slučajevima Aspirin Cardio može propisati tijekom trudnoće. Djelatna tvar ovog lijeka je acetilsalicilna kiselina koja se nalazi u običnom Aspirinu. U Aspirin Cardio doza aktivne tvari je 100 mg. Tako mala doza sigurna je za trudnice i fetus. A kada propisujete Aspirin u dozi od 75 mg, možete ga zamijeniti ¾ Aspirin Cardio tablete.

Analozi

Da bi se nosio s glavoboljama i zuboboljama, povišenom tjelesnom temperaturom tijekom trudnoće, ne samo Aspirin, već i ovi lijekovi:

Možete ih uzimati samo nakon liječničkog recepta, budući da svi ti lijekovi imaju niz kontraindikacija za upotrebu i mogućnost primjene samo u određenim tromjesečjima..

Recenzije

Aspirin je uzimala u drugom tromjesečju zbog edema. Pila sam lijek u maloj dozi od 75 mg, porođaj je bio na vrijeme, bez komplikacija, dijete je rođeno zdravo.

U prvom tromjesečju, iz navike zbog glavobolje, popila je nekoliko tableta Aspirina, što je dovelo do pobačaja zbog krvarenja. Ne drogiram više..

Angelina, 28 godina

U 3. tromjesečju sam, prema liječničkom receptu, pio Aspirin Cardio. Općenito, ne mogu reći da sam se osjećao bolje nakon uzimanja lijeka (propisao mi ga je kako bih spriječio preeklampsiju), ali i dalje je postojao strah da će se dijete pogoršati od lijeka. Srećom, sve je uspjelo.

Aspirin je lijek koji ublažava većinu različitih simptoma tegoba. Ali uzimanje tijekom trudnoće i dalje je nepoželjno zbog mogućeg štetnog učinka na tijelo buduće majke i fetusa. Bolje je ovaj lijek zamijeniti sigurnim analogom ili se pokušati nositi s bolovima ili temperaturom uz pomoć odobrene tradicionalne medicine.

Šteta i koristi od aspirina tijekom trudnoće

Mehanizam djelovanja aspirina tijekom trudnoće

Aspirin tijekom trudnoće ima isti učinak kao kod ne-trudnica. Mehanizam djelovanja lijeka je zbog aktivne komponente koja je njegov dio. Mnoge farmaceutske tvrtke aspirin nude u raznim dozama. Lijek je neophodan za ublažavanje boli, smanjenje temperature i smanjenje rizika od nastanka krvnih ugrušaka.

Nakon uzimanja lijeka, maksimalna koncentracija aktivne tvari u tijelu bilježi se nakon 2 sata. Antipiretičko i analgetsko djelovanje traje 4–6 sati. Svojstvo antitrombocita zadržava se tjedan dana i ponovljenom primjenom lijeka produljuje se.

Je li moguće piti lijek za buduće majke?

Tijekom trudnoće zabranjena je uporaba bilo kojeg lijeka. Posebno je opasno uzimati lijekove u ranoj fazi. Tijekom prvih 9-11 tjedana stvaraju se vitalni organi i sustavi fetusa. Aktivni sastojci nekih lijekova mogu ometati ovaj proces i uzrokovati nepovratne promjene. Aspirin nije iznimka. Ovaj se lijek ne smije koristiti bez liječničkog recepta, posebno u prvom tromjesečju i prije poroda..

Žene često imaju glavobolje tijekom trudnoće. U prvim tjednima gestacije imunitet se smanjuje, a rizik od prehlade povećava. Ova stanja zahtijevaju upotrebu analgetika i antipiretika. Ginekolozi u ovom slučaju preporučuju davanje prednosti sigurnijim i provjerenijim lijekovima. Jedan od odobrenih lijekova je paracetamol.

Korištenje aspirina tijekom trudnoće dopušteno je samo prema uputama liječnika. Ako postoje dokazi, liječnik utvrđuje koliko su lijekovi opasni za dijete i koliko su korisni za buduću majku. Ponekad je uzimanje acetilsalicilne kiseline opravdano i izbjegava opasne komplikacije. U tom slučaju možete piti lijek, ali morate strogo poštivati ​​doziranje i režim liječenja.

Zašto je upotreba aspirina opasna??

U medicini i farmakologiji koristi se klasifikacija lijekova koja određuje njihovu opasnost za dijete u različitim fazama razvoja. Najsigurniji lijekovi nakon ponovljenih ispitivanja dodijeljeni su kategoriji A. Acetilsalicilna kiselina potajno je uključena u kategoriju D. To znači da lijek ima štetan učinak na fetus u razvoju. Teratogeni učinak dokazan je tijekom ispitivanja lijekova. Međutim, neki slučajevi opravdavaju upotrebu acetilsalicilne kiseline u terapeutske i profilaktičke svrhe. Važno je da se lijek koristi u najnižim učinkovitim dozama.

Primjena aspirina tijekom trudnoće dovodi do sljedećih posljedica:

  • Intrauterine abnormalnosti tijekom fetalnog razvoja. Lijek izaziva poremećaje u stvaranju srčanog mišića i krvožilnog kreveta. Može uzrokovati patologije kralježnice i utjecati na vrijeme zatvaranja živčane cijevi.
  • Prirođeni vanjski nedostaci. Aspirin je u stanju izazvati cijepanje gornje usne i nepca, što će dovesti do stvaranja rascjepa nepca. Lijek djeluje na organe vida. Postoje slučajevi kada je nakon upotrebe velikih doza u djeteta poremećen proces stvaranja očne jabučice.
  • Krvarenje u djeteta. Budući da acetilsalicilna kiselina prolazi kroz placentnu barijeru, to može prouzročiti promjenu krvne slike u djeteta. To povećava rizik od unutarnjeg krvarenja, narušava rad jetre..
  • Krvarenje iz maternice u žene. Acetilsalicilna kiselina se aktivno koristi u medicini za razrjeđivanje krvi. Lijek smanjuje broj trombocita i sprječava stvaranje krvnih ugrušaka. Sa smanjenjem zgrušavanja tijekom trudnoće, hematomi nastaju između posteljice i zida maternice. Ponekad završi pobačajem..
  • Komplikacije tijekom porođaja. Kada koristi lijek bez liječničkog recepta, žena se može suočiti s nedostatkom radne snage, smanjenjem aktivnosti maternice i drugim problemima. To dovodi do potrebe za hitnim carskim rezom.

Aspirin ima mnogo nuspojava. Tijekom trudnoće rizik od ovih reakcija raste. Žensko tijelo u novom položaju postaje osjetljivije. Kao rezultat upotrebe lijeka može se dogoditi sljedeće:

  • alergijske reakcije, uključujući teški tijek;
  • dispeptični poremećaji;
  • poremećaji u radu organa za filtriranje - bubrega i jetre;
  • stečene bolesti krvi.

S predoziranjem lijeka tijekom trudnoće dolazi do pobačaja. Korištenje velikih doza dulje vrijeme dovodi do kronične opijenosti i kome.

Zašto je acetilsalicilna kiselina propisana za trudnice??

Unatoč činjenici da se acetilsalicilna kiselina aktivno koristi za glavobolju i vrućicu, ova stanja tijekom trudnoće nisu osnova za propisivanje lijeka. Aspirin se propisuje ženama u drugom tromjesečju ako za to postoje dokazi..

Osnova za uporabu lijeka su sljedeći uvjeti:

  • Flebeurizma. Tijekom gestacije, volumen cirkulirajuće krvi u tijelu žene povećava se, a opterećenje žila povećava. Upotreba antitrombocitnog sredstva smanjuje rizik od venske tromboze i istezanja žila donjih ekstremiteta.
  • Tromboflebitis ili visok rizik od njegovog razvoja. U prvim tjednima trudnoće dolazi do zgušnjavanja krvi i porasta tlaka u trbušnoj šupljini. U složenom liječenju patologije, aspirin se koristi za razrjeđivanje krvi.
  • Preeklampsija. Ovo stanje prijeti životu djeteta i njegove majke. Najčešće se to dogodi neočekivano, ali kod mnogih žena je predvidljivo. Za prevenciju patologije, aspirin se koristi u minimalnim dozama..
  • Fetoplacentalna insuficijencija. Patologija može dovesti do kašnjenja u razvoju fetusa, pa čak i do njegove smrti, jer je popraćena kršenjem opskrbe hranjivim tvarima. Da bi se normalizirala cirkulacija krvi, ženi su propisani antihipoksanti, antispazmodici, kao i antiagregacijski agensi.

Posebno je važno propisivanje aspirina u ranim fazama za žene koje su imale problema u prethodnoj trudnoći. Potreba za profilaktičkom primjenom lijeka razmatra se odvojeno kod žena s kardiovaskularnim bolestima, hipertenzijom.

Kako pravilno piti aspirin?

Pri temperaturi i sindromu boli, lijek se propisuje u maksimalnoj pojedinačnoj dozi - od 300 do 500 mg. Ova količina lijeka dovoljna je za brzo postizanje farmakološkog učinka, ali bit će kobna tijekom trudnoće. Tijekom gestacije, neprihvatljivo je uzimati tako visoke doze aspirina. Ako postoji razlog za imenovanje ovog lijeka, tada se propisuje u pojedinačnoj dozi..

Studije su pokazale da sigurna doza acetilsalicilne kiseline za buduću majku iznosi 60 mg dnevno. Ova količina lijeka ima terapeutski i profilaktički učinak i sprječava opasne vaskularne bolesti. Istodobno, ovaj se dio ne može nositi s bolovima i vrućicom, pa je u tim slučajevima neprimjereno uzimati aspirin..

Trudnice ne bi trebale uzimati aspirin bez liječničkog recepta.!

Dok koristi aspirin, trudnica bi trebala biti pod liječničkim nadzorom. Za to se redovito provode krvne pretrage. Doza lijeka može se povećati na 100 mg dnevno, ako to situacija zahtijeva.

Aspirin je popularni lijek bez recepta. Velika potražnja za lijekom posljedica je brzog složenog djelovanja i pristupačne cjenovne kategorije. Međutim, opasno je koristiti ga tijekom trudnoće. Ne uzimajte aspirin ni kod glavobolje i vrućice. Tijekom gestacijskog razdoblja mogu se propisati lijekovi, ali za druge indikacije.

Komentari korisnika

dobar dan, zašto trudnice ne bi trebale raditi masku s aspirinom?

dobar dan, zašto trudnice ne bi trebale raditi masku s aspirinom?

Trudnoća i aspirin

Cure, recite mi kako da budem! Propisani aspirin 1,5 tablete svaki dan do kraja B piti za razrjeđivanje krvi. Ne bih imao ništa protiv, postoji predispozicija za proširene vene, ali svugdje pišu da je to kontraindicirano. Liječnik je rekao da svi piju, a vi pijete...

Više od jednog stoljeća Aspirin se koristi u medicini kao antipiretik i sredstvo za ublažavanje boli. Koliko često automatski pijemo tabletu Aspirin s vrućicom i bolovima. Ovaj jeftin i vrlo učinkovit lijek vjerojatno će se naći u svačijoj obitelji u ormariću za kućnu medicinu.Aspirin je nesteroidni protuupalni lijek (NSAID). Smatra se da je naziv "Aspirin" sastavljen iz dva dijela: "a" - od acetila i "spir" - od spireje (tako se latinski naziva biljka livadna slatka iz koje je prvi put kemijski izolirana salicilna kiselina). Upotreba aspirina u raznim vrućicama, blago bol (zubobolja, glavobolja, bolovi u mišićima itd.) mi odmah...

Više od jednog stoljeća Aspirin se koristi u medicini kao antipiretik i sredstvo za ublažavanje boli. Koliko često automatski pijemo tabletu Aspirin s vrućicom i bolovima. Ovaj jeftin i vrlo učinkovit lijek zasigurno će se naći u svačijoj obitelji u njihovoj kućnoj ambulanti..

Aspirin je nesteroidni protuupalni lijek (NSAID). Smatra se da je naziv "Aspirin" sastavljen od dva dijela: "a" - od acetila i "spir" - od spireje (tako se na latinskom naziva biljka livadna slatka iz koje je prvi put kemijski izolirana salicilna kiselina).

Primjena Aspirina

S različitim grozničavim stanjima, blagom boli (zubobolja, glavobolja, bolovi u mišićima itd.), Odmah se uhvatimo za Aspirin, a u velikim dozama Aspirin je u stanju ublažiti čak i akutne, jake bolove, poput traume, artritisa.

Utvrđeno je da Aspirin pomaže povećati razinu interferona u ljudskom tijelu, te stoga može sudjelovati u jačanju imunološkog sustava tijela.

Aspirin se također široko koristi kao sredstvo za prevenciju kardiovaskularnih bolesti. Svakodnevnom primjenom Aspirina u malim dozama, rizik od srčanog udara, tromboze značajno se smanjuje, jer je poznato da Aspirin smanjuje adheziju trombocita i potiskuje njihove funkcije.

Postoje neka istraživanja koja sugeriraju da Aspirin smanjuje vjerojatnost razvoja mrene. Pojava katarakte često je povezana s niskom razinom glukoze u krvi, a djelovanje Aspirina takvo je da značajno smanjuje konzumaciju glukoze.

Kontraindikacije i nuspojave

Na svijetu ne postoji takav lijek koji bi odgovarao svima bez iznimke, a Aspirin također ima svoje kontraindikacije i nuspojave:

  • Aspirin se ne smije koristiti kao lokalni anestetik za zubobolju, jer acetilsalicilna kiselina može uzrokovati opekline sluznice;
  • Ne preporučujte upotrebu Aspirina osobama sa tendencijom na unutarnje krvarenje, s oštećenom funkcijom jetre i bubrega;
  • Obavezno je posavjetovati se s liječnikom o uzimanju Aspirina za osobe s hipertenzijom i drugim kardiovaskularnim bolestima, bolestima gastrointestinalnog trakta (čir na želucu i dvanaesniku, gastritis itd.);
  • Poznati su slučajevi alergijske reakcije na acetilsalicilnu kiselinu i ozbiljnog trovanja. Iz tog razloga Aspirin treba s oprezom primjenjivati ​​kod osoba s bronhijalnom astmom. To se objašnjava postojanjem aspirinske inačice bronhijalne astme, koja se javlja u 20-30% slučajeva među bolesnicima s bronhijalnom astmom, a karakterizira je vrlo težak tijek, teško ispravljiv.

Aspirin i trudnoća

Aspirin je kontraindiciran u trudnica, budući da na kraju 1. i početkom 2. tromjesečja trudnoće aspirin može prouzročiti razne nedostatke u razvoju ploda, posebice oštećenu tvorbu miokarda (nerazvijenost lijeve klijetke srca, defekt interventrikularnog septuma, prerano zatvaranje duktusnog arterusa i duktusni arter. razvoj dijafragmalne kile. Korištenje aspirina na kraju trudnoće ili neposredno prije poroda može prouzročiti razvoj krvarenja i krvarenja u fetusu..

Iznimka je potreba za sprečavanjem tako ozbiljne komplikacije trudnoće kao što je preeklampsija, koja je opasna za život žene i djeteta. S preeklampsijom dolazi do većeg zgrušavanja krvi u krvnim žilama posteljice, uslijed čega fetus prima manje kisika i svih potrebnih hranjivih sastojaka. Djelovanje Aspirina, kao što je već spomenuto, usmjereno je na smanjenje brzine zgrušavanja krvi. Ali takvo liječenje treba provoditi isključivo pod nadzorom liječnika..

Štetnost lijekova za trudnice:

Otprilike, možete opisati potencijalnu štetnost lijekova za embrij i fetus, raspodijelivši ih u pet skupina teratogenosti (generiranje terato - + grčko-gene koje uzrokuju bolest). Ovaj dodatak označen je u ulošku paketa slovima A, B, C, D ili X. Ta slova znače sljedeće:

"A" - tijekom posebnih studija nije utvrđen štetni učinak lijeka na fetus.

"B" - pokusi sa životinjama nisu otkrili nikakvu štetu za plod, ne postoje podaci o šteti za ljude (nisu provedena posebna ispitivanja).

"C" - pokusi sa životinjama pronašli su štetne učinke na fetus, ali za ljude ta šteta nije dokazana. Lijek iz ove skupine propisuje se trudnici samo u slučajevima kada blagotvorno djelovanje lijeka premašuje rizik od štetnog učinka.

"D" - postoje dokazi o štetnom djelovanju lijeka na ljudski fetus, ali imenovanje ovog lijeka trudnicama opravdano je, unatoč riziku (u situacijama opasnim po život, u težim bolestima u slučajevima kada manje štetni lijekovi ne pomažu).

"X" je definitivno lijek štetan za fetus, a štetni učinci ovog lijeka nadilaze sve moguće koristi za žensko tijelo. Lijekovi iz ove skupine kontraindicirani su za trudnice i žene koje će to postati u bliskoj budućnosti.

Ako su iza naziva lijeka navedena dva slova, to ukazuje na različit štetni učinak lijeka u različitim fazama trudnoće. (Na primjer, aspirin je manje opasan u ranoj trudnoći nego u posljednjem tromjesečju, kada može imati neugodan učinak na sustav zgrušavanja fetusa).

Sljedeći put kad odete u ljekarnu po tako popularan i poznat Aspirin, imajte na umu da samoliječenje može naštetiti nepopravljivu štetu vašem zdravlju. Budite oprezni, nemojte biti lijeni da biste ponovno pročitali napomenu lijeku ili se posavjetovali s liječnikom..

"Aspirin" tijekom trudnoće: upute za uporabu

Liječenje žena u položaju često je težak zadatak, jer mnogi lijekovi na koje smo navikli mogu naštetiti djetetu u maternici. Stoga, ako se buduća majka suoči s nekom bolešću, ne smije samostalno uzimati lijekove koje je pila prije trudnoće. Uvijek se prvo trebate posavjetovati sa svojim liječnikom koji će vam reći predstavlja li upotrijebljeni lijek opasnost za plod. Jedan od tih lijekova je Aspirin. Često je nepoželjno da ga žene u poziciji piju.

Značajke lijeka

Lijek proizvodi njemačka tvrtka Bayer u nekoliko oblika. Nekad je to bila ravna, mala, bijela tableta s 500 mg mg, ali sada se nudi pod imenom Aspirin Express kao brzo djelujuća šumeća tableta. Ravne su, okrugle, bez mirisa, bijele boje i ugravirane s jedne strane s markiranim križem.

Takav lijek prodaje se pakiran u trake od 2 tablete, a jedno pakiranje sadrži 12 ili 24 tablete. Njegov glavni sastojak je spoj nazvan "acetilsalicilna kiselina", predstavljen u dozi od 500 mg. Dopunjuju ga tvari kao što su natrijev citrat, natrijev karbonat i limunska kiselina. Rok trajanja ovog lijeka je 3 godine od datuma proizvodnje. Lijek se prodaje bez recepta, a prosječna cijena 12 šumećih tableta je 250 rubalja.

Odvojeno proizveden "Aspirin Cardio", koji se odlikuje manjom dozom i prisutnošću enteričke prevlake. Predstavljaju ga okrugle konveksne bijele tablete, koje se prodaju u 28 i 56 komada. Jedna tableta takvog lijeka sadrži 100 ili 300 mg djelatne tvari. Uzimanje ovog lijeka indicirano je za razrjeđivanje krvi, stoga je potražnja s velikim rizikom od tromboze i tromboembolije.

Druga vrsta "Aspirina" su šumeće tablete, u kojima se acetilsalicilna kiselina u dozi od 400 mg kombinira s vitaminom C u dozi od 240 mg. Ovaj se lijek naziva Aspirin-C. Propisan je za prehlade i virusne bolesti dišnog trakta, jer askorbinska kiselina pojačava učinkovitost acetilsalicilne kiseline, a istovremeno smanjuje njezin štetni učinak na probavni trakt.

Bayerov asortiman također uključuje Aspirin Complex. Ovaj lijek, dostupan u vrećicama s dijelovima, propisan je kod visoke temperature, začepljenja nosa, bolova u mišićima i glavobolje, kihanja i drugih znakova SARS-a. Djeluje zbog tri aktivne tvari odjednom - acetilsalicilne kiseline, klorfenamina i fenilefrina.

Ovaj šumeći prašak se ne koristi tijekom trudnoće..

Princip rada

Acetilsalicilna kiselina prisutna u svim vrstama "Aspirina" ima analgetički učinak, kao i sposobnost snižavanja temperature u slučaju febrilnog sindroma i smanjenja težine upale. Takvi terapijski učinci povezani su s učinkom ove kiseline na ciklooksigenazu. Ovaj enzim važan je za proizvodnju prostaglandina (tvari koje uzrokuju vrućicu, bol i upalu), pa blokiranjem sprječava učinke ovih aktivnih tvari.

Je li dozvoljeno za trudnice?

Mehanizam djelovanja "Aspirina" može negativno utjecati na trudnoću (povećava rizik od prekida) i na razvoj fetusa. Ako upotrebljavate takav lijek u 1. tromjesečju, tada se povećava postotak nedostataka u razvoju embrija, na primjer, mrvice imaju nedostatke srca ili gornjeg nepca. Iz tog razloga je uzimanje "Aspirina" i bilo kojeg njegovog analoga u ranim fazama strogo zabranjeno..

Ovaj lijek nije ništa manje štetan na kraju trudnoće, jer može utjecati na porod, tlačeći ga. Ako žena uzima Aspirin Express u 3. tromjesečju, to može negativno utjecati na djetetovo stanje..

Među čestim patologijama koje provocira acetilsalicilna kiselina u posljednjim tjednima trudnoće, bilježi se prerano zarastanje duktus arteriosusa i intrakranijalna krvarenja. Sposobnost "Aspirina" da razrjeđuje krv također značajno povećava rizik od krvarenja i kod buduće majke i kod bebe. Zbog toga je treće tromjesečje ujedno i razdoblje kada je ovaj lijek zabranjen za upotrebu..

Jedino vrijeme kada je Aspirin Express relativno bezopasan za dijete i maternicu je 2. tromjesečje. Ali čak i usred trudnoće, pijenje takvog lijeka dopušteno je samo onako kako je propisao liječnik. Primanje je dopušteno s oprezom i samo u slučajevima kada se to zaista ne može učiniti, a drugi, sigurniji lijekovi nisu pri ruci.

U ovom slučaju, upotreba "Aspirina" nužno mora biti kratkotrajna, a doziranje je niže od tradicionalnog. Ista ograničenja vrijede za lijekove "Aspirin-C" i "Aspirin Cardio".

UPSARIN UPSA

Klinička i farmakološka skupina

Djelatna tvar

Oblik izdanja, sastav i pakiranje

◊ Šumeće tablete, bijele, okrugle, ravne, sa zakošenim rubovima i crtom na jednoj strani; kad se otope u vodi, oslobađaju se mjehurići plina.

1 kartica.
acetilsalicilna kiselina500 mg

Pomoćne supstance: natrijev bikarbonat - 1100 mg, bezvodna limunska kiselina - 430 mg, bezvodni natrijev citrat - 530 mg, bezvodni natrijev karbonat - 71,5 mg, aspartam - 10 mg, povidon (K30) - 1 mg, krospovidon - 5 mg, okus naranče * - 2,5 mg.

4 stvari. - trake (4) - kartonske kutije.

* miris sadrži: aromatične komponente (α-pinen, β-pinen, mircen, limonen, oktanal, dekanal, linalool, α-terpineol), nearomatične komponente (maltodekstrin, bagremova guma (E414), sumpor-dioksid (E220), butilhidroksianisol (E320)).

farmakološki učinak

Ima protuupalno, analgetsko i antipiretičko djelovanje povezano s suzbijanjem COX-1 i COX-2, koji reguliraju sintezu prostaglandina. Smanjuje agregaciju, adheziju i stvaranje tromba, suzbijanjem sinteze tromboksana A2 u trombocitima. Antitrombocitni učinak traje 7 dana nakon jedne doze (izraženiji kod muškaraca nego kod žena).

  • Pitajte terapeuta
  • Pogledajte institucije
  • Kupujte lijekove

Farmakokinetika

Otapajući se u vodi, tableta Upsarin Upsa tvori pufersku otopinu koja nakon uzimanja lijeka održava aktivne tvari u otopljenom obliku, ne dopuštajući im da se, u dodiru s kiselim okolišem želuca, vrate u nerastvoreni oblik i talože se u obliku čvrstih čestica na svojim zidovima. Rezultat je brža i potpunija apsorpcija lijeka, kao i njegova bolja tolerancija u usporedbi s konvencionalnim tabletama acetilsalicilne kiseline..

C max lijeka u plazmi postiže se nakon 15-40 minuta.

Bioraspoloživost acetilsalicilne kiseline varira ovisno o uzetoj dozi: oko 60% - za doze manje od 500 mg i 90% - za doze veće od 1 g zbog zasićenja reakcije hidrolize u jetri. Acetilsalicilna kiselina prolazi brzu hidrolizu da bi stvorila aktivni metabolit - salicilnu kiselinu.

Acetilsalicilna i salicilna kiselina intenzivno se distribuiraju u tkivima; prodiru kroz placentnu barijeru i nalaze se u majčinom mlijeku.

U terapijskoj koncentraciji, oko 90% salicilne kiseline veže se na serumske proteine.

Metabolizam i izlučivanje

Acetilsalicilna kiselina se u velikoj mjeri metabolizira u jetri.

Izlučuje se uglavnom mokraćom u obliku salicilne kiseline i konjugata s glukuronskom kiselinom, kao i u obliku salicilno-mokraćne i gentezinske kiseline.

T 1/2 iznosi 15-20 minuta za acetilsalicilnu kiselinu i 2-4 sata za salicilnu kiselinu.

Indikacije

Simptomatsko liječenje kod odraslih s umjerenim ili blagim sindromom boli različitog podrijetla:

  • glavobolja (uključujući one povezane sa sindromom odvikavanja od alkohola);
  • migrena;
  • zubobolja;
  • neuralgija;
  • torakalni radikularni sindrom;
  • bolovi u mišićima i zglobovima;
  • algodismenoreja (bol tijekom menstruacije).

Povišena tjelesna temperatura s prehladom i drugim zaraznim i upalnim bolestima u odraslih i djece starijih od 15 godina.

Kontraindikacije

  • djeca mlađa od 15 godina;
  • preosjetljivost na acetilsalicilnu kiselinu, druge nesteroidne protuupalne lijekove i komponente lijeka;
  • nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze, fenilketonurija (lijek sadrži aspartam);
  • bronhijalna astma izazvana unosom salicilata i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova u povijesti;
  • trudnoća (I i III tromjesečje);
  • razdoblje dojenja;
  • erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta (u akutnoj fazi), gastrointestinalna krvarenja;
  • hemoragična dijateza (hemofilija, von Willebrandova bolest, telangiektazija, hipoprothrombinemija, trombocitopenija, trombocitopenična purpura);
  • ozbiljna disfunkcija jetre ili bubrega;
  • nedostatak vitamina K;
  • malapsorpcija glukoze-galaktoze;
  • istodobna primjena s metotreksatom u dozi od 15 mg / tjedno ili više;
  • istodobna primjena oralnih antikoagulansa i acetilsalicilne kiseline u dozi većoj od 3 g / dan.

Ako pacijent ima neku od navedenih bolesti, prije upotrebe lijeka treba se posavjetovati s liječnikom..

S oprezom: hiperurikemija, uratna nefrolitijaza, giht, čir na želucu i / ili dvanaesniku ili gastrointestinalno krvarenje (u anamnezi), zatajenje bubrega i jetre, bronhijalna astma, polipoza nosa, alergija na lijekove, trudnoća (II tromjesečje), istovremena primjena antikoagulansi i acetilsalicilna kiselina u dozi manjoj od 3 g / dan, istodobna primjena acetilsalicilne kiseline i metotreksata u dozi manjoj od 15 mg / dan, metroragija (acikličko krvarenje iz maternice), hipermenoreja (obilna i produljena menstruacija).

Ako pacijent ima jednu od navedenih bolesti, prije upotrebe lijeka treba se posavjetovati s liječnikom..

Doziranje

Uzimati nakon jela rastvarajući tabletu / tablete u 100-200 ml vode.

Redovito poštivanje režima uzimanja lijeka omogućuje vam izbjegavanje naglog povećanja temperature i smanjenje intenziteta boli.

Odrasli i djeca starija od 15 godina - 1 tab. (500 mg) po dozi do 6 puta dnevno. S jakim bolovima i visokom temperaturom - 2 tab. (1 g) po recepciji do 3 puta dnevno.

Minimalni razmak između doza trebao bi biti 4 sata.

Maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 3 g (6 tab.).

Stariji pacijenti - 1 tab. (500 mg) po dozi do 4 puta dnevno. S jakim bolovima i visokom temperaturom - 2 tab. (1 g) po dogovoru.

Minimalni razmak između doza trebao bi biti 4 sata.

Maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 2 g (4 tab.).

Trajanje liječenja (bez savjetovanja s liječnikom) ne smije biti duže od 5 dana kada je propisano kao anestetik i dulje od 3 dana kao antipiretik.

Nuspojave

Učestalost nuspojava daje se u skladu sa sljedećom ljestvicom: vrlo često - 1/10 termina (> 10%); često - 1/100 termina (> 1% i 0,1% i 0,01% i Iz gastrointestinalnog trakta: rijetko - mučnina, povraćanje, bol u nadželudnoj regiji, proljev (proljev), gastrointestinalna krvarenja (povraćanje poput "taloga od kave", crno "tarry" stolica); smanjen apetit, povećana aktivnost jetrenih transaminaza, čirevi i perforacija želuca.

Iz živčanog sustava: rijetko - glavobolja, vrtoglavica, gubitak sluha, zujanje u ušima.

Od strane krvi i limfnog sustava: rijetko - hemoragijski sindrom (krvarenje iz nosa, krvarenje desni, hemoragični osip), povećano vrijeme zgrušavanja krvi. Ovi učinci traju 4-8 dana od trenutka prestanka uzimanja lijeka i trebaju se uzeti u obzir prilikom planiranja sljedećih operacija za pacijente..

Iz imunološkog sustava: rijetko - osip na koži, bronhospazam, Quinckeov edem. Stvaranje trijade "aspirin" na temelju mehanizma haptena (kombinacija bronhijalne astme, ponavljajuća polipoza nosa i paranazalnih sinusa te netolerancija na lijekove acetilsalicilne kiseline i pirazolona).

Iz jetre i žučnih puteva: vrlo rijetko - Reyeov sindrom (encefalopatija i akutna masna degeneracija jetre s akutnim razvojem zatajenja jetre).

Ako se pojača bilo koja od nuspojava navedenih u uputama ili se primijete bilo koje druge nuspojave koje nisu navedene u uputama, pacijent mora odmah prestati uzimati lijek i o tome obavijestiti liječnika.

Predozirati

Simptomi: u početnoj fazi trovanja razvijaju se simptomi uzbude CNS-a, vrtoglavica, jaka glavobolja, gubitak sluha, oštećenje vida, mučnina, povraćanje i pojačano disanje. Kasnije dolazi do depresije svijesti do kome, respiratornog zatajenja, poremećaja metabolizma vode i elektrolita.

Liječenje: pacijent mora biti hospitaliziran, izazvati povraćanje ili ispiranje želuca, propisati aktivni ugljen i laksativ; pratiti pokazatelje acidobazne ravnoteže. Primijeniti simptomatski tretman; u slučajevima teške opijenosti moguće je koristiti hemodijalizu.

Interakcije s lijekovima

Acetilsalicilna kiselina pojačava toksičnost metotreksata, učinke opioidnih analgetika, drugih NSAIL, oralnih hipoglikemijskih lijekova, heparina, neizravnih antikoagulansa, trombolitika i inhibitora agregacije trombocita, sulfonamida (uključujući kotrimoksazronin), trijodotiroidizma.

Acetilsalicilna kiselina smanjuje toksičnost urikozuričnih lijekova (benzbromaron, sulfinpirazon), antihipertenzivnih lijekova i diuretika (spironolakton, furosemid).

GCS, etanol i lijekovi koji sadrže etanol povećavaju štetni učinak acetilsalicilne kiseline na gastrointestinalnu sluznicu, povećavaju rizik od gastrointestinalnih krvarenja.

Acetilsalicilna kiselina povećava koncentraciju digoksina, barbiturata i litijevih pripravaka u krvnoj plazmi.

Antacidi koji sadrže magnezij i / ili aluminij hidroksid usporavaju i smanjuju apsorpciju acetilsalicilne kiseline.

posebne upute

Kada se koriste lijekovi koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu za akutne respiratorne bolesti uzrokovane virusnim infekcijama, postoji rizik od Reyeova sindroma (encefalopatija i akutna masna bolest jetre s akutnim razvojem zatajenja jetre). Simptomi Reyevog sindroma su dugotrajno povraćanje, akutna encefalopatija, povećana jetra.

Acetilsalicilna kiselina smanjuje izlučivanje mokraćne kiseline iz tijela, što može izazvati akutni napad gihta u predisponiranih bolesnika.

Pri duljoj primjeni lijeka povremeno treba provoditi opći test krvi i test fekalne okultne krvi te nadzirati funkcionalno stanje jetre.

Prije operacije, da biste smanjili krvarenje tijekom operacije i u postoperativnom razdoblju, trebali biste prestati uzimati lijek 5-7 dana prije i obavijestiti liječnika.

Pacijenti na dijeti bez soli ili s malo soli trebaju uzeti u obzir da svaka tableta sadrži 388,5 mg (16,9 mEq) natrija..

Upsarin Upsa sadrži aspartam, koji je derivat fenilalanina, što je opasno za bolesnike s fenilketonurijom.

Trudnoća i dojenje

Lijek Upsarin Upsa kontraindiciran je u I i III tromjesečju trudnoće.

Primjena u II tromjesečju trudnoće - s oprezom samo ako potencijalna korist primjene premašuje potencijalni rizik za fetus.

Ne preporučuje se dojenje tijekom primjene lijeka.

Dječja primjena

S oštećenom funkcijom bubrega

Kontraindicirano za uporabu kod teškog oštećenja bubrega.

To Je Važno Znati O Planiranju

NAN mliječna formula: sastav i prednosti, savjet pedijatra

Novorođenče

Majčino mlijeko je očito najoptimalnija prehrana za bebe. No, u određenim okolnostima nema izbora, mlade su majke prisiljene preći na mješovito ili potpuno umjetno hranjenje.

Zašto je nikotinska kiselina potrebna tijekom trudnoće?

Neplodnost

Nikotinska kiselina (vitamin PP ili B3) bitna je komponenta za ljudsko tijelo. Normalizacijom metaboličkih i sintetičkih procesa potiče oporavak i zacjeljivanje tkiva.

Herpes tijekom trudnoće

Prehrana

Mnogi ne samo da su čuli za takvu bolest kao što je herpes, već znaju i iz osobnog iskustva. Danas je 90% stanovništva nositelj herpesa. Nakon što je bio prisutan u ljudskom tijelu 5, 10, pa čak i 25 godina, herpes se možda ni na koji način ne manifestira, budući da imunitet osobe "potiskuje" svoje manifestacije i virus, shvaćajući da se s njim ne može nositi, "drijema".

Glavni uzrok pobačaja ili propuštene trudnoće

Porođaj

Koje testove poduzeti nakon zamrznute trudnoće u ranoj faziOlga Belokon opstetričarka-ginekologinja, doktorica medicine utemeljene na dokazima, blogericaRano gubljenje trudnoće teško je iskustvo u životu žene koja je već uspjela napraviti test trudnoće ili čak prvi ultrazvuk.